Dieta w sporcie i życiu codziennym:
- Zbilansowana dieta – każdy z nas powinien ją stosować, chodzi o racjonalne żywienie i stawianie na zdrowe produkty, które dostarczą do naszego organizmu składniki do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania.
- Odpowiedni plan żywieniowy jest gwarancją sukcesu.
- Posiłki muszą być tak dopracowane, aby dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość kcal, pochodzącą z białek, węglowodanów i tłuszczy.
- Najpopularniejszym schematem żywienia jest spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia z zachowaniem przerw nie dłuższych niż 4h.
- Powinniśmy pić ok. 2 l. wody dziennie, starając się unikać słodzonych kolorowych napojów.
- Starajmy się przygotowywać posiłki samodzielnie, w tedy mamy pewność co się w nich znajduję,
- Do każdego dania dodawajmy owoce i warzywa, starajmy się spożyć ich ok. 400g dziennie,
- Postarajmy się wyeliminować niezdrowe przekąski i zastąpić je zdrowymi odpowiednikami np. orzechami, warzywami czy owocami,
- Przygotowując posiłki zadbajmy o ich różnorodność, dzięki temu unikniemy monotonności, która sprzyja odstępstwom,
- Używajmy przypraw, urozmaici to nasze dania i pobudzi apetyt, niektóre przyprawy dobrze wpływają na metabolizm np. cynamon i chilli,
- Wzbogacajmy naszą dietę w produkty bogate w błonnik,
- Alkohol spożywajmy z umiarem.
Zbawienne działanie wody na organizm – dlaczego i jak pić wodę
Dlaczego warto pić wodę? Funkcje wody w organizmie człowieka – Woda stanowi ponad połowę masy ciała człowieka i jest niezbędna do wszystkich procesów zachodzących w naszym organizmie.
Woda stanowi aż 90 proc. krwi, jest również głównym budulcemwiększości naszych narządów: serca i płuc w 79 proc., a mięśni w 75 proc.
- Woda jest takżeniezbędnym składnikiem mózgu – stanowi aż 80 proc. jego masy, a im jest jej mniej, tym gorzej przebiegają nasze procesy myślowe, a my jesteśmy bardziej ospali, a do tego grożą nam migreny.
- woda w organizmie ludzkim jest rozpuszczalnikiem większości substancji i związków chemicznych, chroni narządy przed tarciem i urazami (np. gałki oczne czy stawy), umożliwia trawienie i wchłanianie (zapewnia właściwe działanie enzymów i odpowiednią ilość soków żołądkowych), rozprowadza wszystkie składniki z pożywienia do narządów i komórek całego organizmu, usuwa produkty toksyczne nagromadzone w narządach, np. w mięśniach podczas intensywnego wysiłku fizycznego, jest też naszym termoregulatorem.
- Woda buduje nasz organizm, poprawia trawienie i oczyszcza organizm ze zbędnych substancji i toksyn.
- Woda wspomaga odchudzanie. Szklanka wody wypita około 20 minut przed posiłkiem pozwala zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu, zapewniając nam uczucie sytości.
- Woda poprawia wytrzymałość fizyczną. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia przed i podczas wysiłku fizycznego jest skutecznym sposobem na poprawienie efektywności organizmu.
- Woda reguluje temperaturę naszego ciała. Właściwe nawodnienie pomaga zapobiegać przegrzaniu naszego ciała.
- Woda doskonale gasi pragnienie. Nic nie gasi pragnienia lepiej niż woda. Działa najlepiej, gdy pijemy ją często i małymi łykami. Wówczas zostaje wchłonięta do tkanek i odpowiednio wykorzystana.
Jak pić więcej wody:
- Miej wodę zawsze pod ręką,
- Znajdź wodę która ci smakuje, zastąp nią słodkie napoje pełne cukru, jeśli nie lubisz smaku wody dodaj do niej miętę, cytrynę lub owoce,
- Wodę pij małymi łykami przez cały dzień,
- Do każdej kawy wypij również szklankę wody,
- Zacznij dzień od wypicia szklanki wody,
- W miejscu w którym spędzasz dużo czasu postaw butelkę wody,
- Skorzystaj z aplikacji które przypomina o piciu wody.