ENG                          

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu i kontynuacji treningów sportowych.

0

Troskliwi rodzice dbają o wszechstronny rozwój dzieci i towarzyszą młodym zawodnikom i zawodniczkom w ich aktywnym życiu sportowym. Istnieje kilka sprawdzonych metod, by młody człowiek nie zarzucił systematycznych treningów, bowiem jednym z najważniejszych cech sportowca jest wytrwałość.

Gdy nasza pociecha samodzielnie podjęła decyzję o wyborze danej dyscypliny sportu i udziale w  zajęciach, warto pochwalić i głośno docenić dojrzały wybór, zapewnić, że cieszymy się i wspieramy młodego sportowca. Dobrze podkreślić pozytywną postać trenera oraz znaleźć zalety uczestnictwa dziecka w świetnej grupie. Co ważne, małe atrybuty przynależności do nowej grupy sprawiają cuda – czy to poprzez element stroju sportowego czy gadżetów klubowych.

Z doświadczenia widzimy, że rozmowy z dzieckiem o naszych własnych zmaganiach sportowych lub nawet o marzeniach o danej dyscyplinie dobrze wpływają na motywację małego sportowca. Jeśli dziecko nie miało okazji widzieć nas „w sportowej akcji” tłumaczymy, co było przeszkodą dla naszej własnej aktywności sportowej. Podczas domowych rozmów, powracamy pamięcią do czasów naszych wyborów zajęć sportowych. W każdej rodzinie znajdą się anegdotki i wesołe sytuacje związane ze sportem, podzielenie się z dzieckiem tymi małymi tajemnicami sprawi, że sport wyda się bliższy, bardziej oswojony.

Pochwały, słowa uznania i głośne wyrażanie dumy z postępów (nawet tych najmniejszych) ucieszą i rozbudzą motywację młodego człowieka. Trenerzy i rodzice, nie muszą  szczędzić pochwał i słów podziwu – pozytywnej informacji zwrotnej, bowiem mały zawodnik jest niezwykle zachłanny na wszelkie sygnały budujące jego poczucie wartości.

Trzeba podkreślić, że w naszej rzeczywistości czas stał się jednym z najcenniejszych towarów. Dlatego okazanie zainteresowanie przebiegiem zajęć sportowych, domowe rozmowy na temat treningów, wysłuchanie opinii młodego zawodnika i traktowanie go jak partnera w dziedzinie, w której staje się ekspertem pobudzi proces budowania własnej wartości i zmotywuje do kontynuacji wysiłków w wybranej dyscyplinie.

Bywają mali, ale ich ambicje są wielkie jak stąd do kosmosu – jeśli wychowujemy młodego twardziela lub twardzielkę, nie będzie potrzeby zachęcania do sportu. Ale porażka może takiej osobowości wydać się końcem kariery w danej dyscyplinie. Praca nad umiejętnością doznawania porażek to jeden z najważniejszych etapów w karierze małego sportowca, bez względu na poziom zaawansowania w danej dyscyplinie. Pierwsze łzy porażki trzeba delikatnie i umiejętnie osuszyć. To temat rzeka… Ale zawodnik, który z pomocą dorosłych dobrze poradzi sobie z pierwszą porażką, otrzyma pozytywną lekcję na całe życie.

Trzymamy kciuki za zdobywanie doświadczeń sportowych i kontynuację treningów!

Dzieci, które przejawiają zainteresowanie sportami indywidualnymi, mogą odnaleźć się świetnie podczas zajęć tenisa!
https://sporteum.pl/o_szkole/

Natomiast Dzieci, które poszukują wyzwań, są żądne przygód i mają sportową duszę zapraszamy do sekcji narciarskiej!
https://sporteum.pl/narciarska-sekcja-sportowa/

Dzieci które zimą chcą być aktywne, bez względu na pogodę sprawdzą się z pewnością na treningach narciarskich na górce Szczęśliwickiej!
https://sporteum.pl/gorka/

Ewa Stępniak – psycholog, manager, współzałożycielka Sporteum, mama zawodniczek startujących w zawodach narciarskich ogólno warszawskich i ogólnopolskich, pasjonatka rodzinnych wyjazdów, wypraw i wycieczek ze sportowym programem w tle.

Leave A Reply

Call Now Button