ENG                          

Klub Sporteum radzi, jak wybrać najlepszą dla dziecka dyscyplinę sportu.

0

Jesienią rodzice troskliwie organizują czas swym pociechom, najczęściej z myślą o całym roku szkolnym. Planujemy zajęcia dodatkowe i rozwijanie dziecięcych pasji. Chcemy również zachęcić nasze pociechy do wyzwań i często staramy się ośmielić do sportu.

Krok pierwszy – Dlaczego sport?

Warto zainteresować swe dziecko sportem. Powodów jest tysiące, każdy ma własne priorytety, warto dokonać analizy sytuacji i sprawdzić – dlaczego chcę, by moje dziecko brało udział w zajęciach sportowych. Odpowiedzi w skrócie można podzielić na 3 obszary tematyczne.

  1. „Chciałabym by mój syn miał świetną odporność.” „Moja córka ma skrzywienie kręgosłupa”. „Jaś lubi słodycze, ma kilka kilogramów nadwagi.” „Ania jest niezwykle gibka i zwinna”. ZAKRES TEMATYCZNY: indywidualne problemy, predyspozycje lub profilaktyka zdrowotna.
  2. „Zależy, by moje dziecko miało wysoką samoocenę.” „Moja córka ma kłopoty z koncentracją.” „Maciek jest sumienny, skoncentrowany i marzy o karierze sportowca.” ZAKRES TEMATCZNY – pozytywny wpływ sportu na rozwój psychologiczny.
  3. „Chcę, by moje dziecko miało jak wspaniałe relacje z innymi dziećmi”. „Tosia zawsze chce wygrywać i bardzo przeżywa porażki.” ZAKRES TEMATYCZNY – społeczny rozwój dziecka.

Gdy już zdefiniujesz, co sprawia, że chcesz zachęcić dziecko do sportu – łatwiej będzie wybrać odpowiednią dyscyplinę i zachęcić do systematycznych zajęć.

 Krok drugi – jaka dyscyplina?

Istnieje kilka sposobów, by się przekonać jaką wybrać dyscyplinę, są też różne kryteria wyboru:

  1. Indywidualna diagnoza kondycji zdrowotnej dziecka oraz jego predyspozycje osobnicze podpowiedzą, która dyscyplina okaże się najkorzystniejsza dla pociechy. Są dyscypliny szczególnie zalecane lub odradzane w przypadku profilaktyki różnych aspektów zdrowia.
  2. Z dbałością poszukajmy rozwiązań wygodnych i sprawdzonych w naszym otoczeniu. Sprawdźmy, czym zajmują się dzieci naszych znajomych, gdzie czują się świetnie, które dzieci same opowiadają o swych osiągnięciach sportowych (każde dziecko ma osiągnięcia, nie chodzi o wyniki w zawodach lub innej rywalizacji). Warto dowiedzieć się, jaką ofertę ma szkoła. Jakie kluby ogłaszają się w szkole lub na naszym osiedlu?
  3. Ważna jest swoboda decyzji. Najpierw sprawdzamy na zajęciach próbnych, jeśli są świetne – próbujemy dalej, ale nie narzucamy sobie ani dziecku konieczności kontynuacji na zawsze. Analizujemy, jak trener zapoznaje nowe dziecko w grupie z innymi dziećmi, jak młody zawodnik reaguje na daną sportową aktywność i co opowiada po pierwszych treningach.
  4. Bywają sytuacje, gdy zarówno dzieci jak i rodzice po próbie są zachwyceni dokonanym wyborem dyscypliny i miejsca. Brawo – tak trzymać – kontynuujcie systematycznie, nie zrażajcie się pierwszymi porażkami, które przyjdą z pewnością. Trzeba 1000 razy przegrać, by raz wygrać. Nie ulegajcie „małym leniwcom kanapowym”, kiedy trzeba iść na trening – idziemy i nie marudzimy. To decyzja i zobowiązanie względem trenera i grupy.
  5. Zdarza się jednak sytuacja odwrotna – rodzice nie podzielają wyboru dziecka. Proponujemy zachęcić pociechę do odwiedzenia innych próbnych zajęć, bez konieczności rezygnacji z zajęć wybranych przez dziecko. Po takiej próbie młody zawodnik może zostać pozytywnie zachęcony. Finalna decyzja powinna jednak należeć do dziecka. Może się również zdarzyć, że zajęcia nie podobały się dziecku, natomiast rodzice oceniają je wysoko. Warto podjąć rozmowę z trenerem, by zaproponował indywidualne rozwiązania, by szczególnie otoczył troską nowego członka grupy i wsparł pozytywnymi bodźcami w formie słownej lub rzeczowej, to jest małymi nagrodami – naklejką lub dyplomem ukończenia treningu próbnego. Niech wasza decyzja będzie oparta na dokonanych poszukiwaniach, ale bądźcie otwarci i pozytywnie nastawieni – warto zaufać trenerom i skoncentrować się na odbiorze nowej sytuacji przez dziecko.

 

Życzymy przyjemnych poszukiwań i samych trafnych wyborów!

 

Ewa Stępniak – psycholog, współzałożycielka Klubu Sporteum, współorganizator Szkoły Tenisa Sporteum oraz Szkoły Narciarstwa Sporteum na Górce Szczęśliwickiej. Na zajęciach Klubu Sporteum sport łączy się z zabawą,  treningi sportowe prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę o wysokiej kulturze osobistej i doświadczeniach popartych licencjami i certyfikatami zawodowymi. Kontakt do autorki ewa@sporteum.pl

Leave A Reply

Call Now Button