Tenis jest wspaniałą drogą, która wspiera młodych ludzi w rozwoju ogólnomotorycznym, psychicznym oraz społecznym. Dołączając do grona graczy tenisowych, dzieci uczą się etykiety sportowej i nabierają wprawy w tej wybitnej dyscyplinie. Do tego, wbrew obiegowym opiniom, tenis na poziomie dziecięcym jest sportem łatwym, przyjemnym i daje dużo radości od pierwszych treningów. Ważne, by podkreślić, że gra w tenisa pozytywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i sylwetkę.
Dzięki regularnym treningom tenisowym dzieci:
- ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową,
- trenują kondycję ogólno fizyczną,
- dbają o ogólny stan swego zdrowia i sylwetkę,
- pracują nad systematycznością, regularnością i cierpliwością,
- rozwijają umiejętność rywalizacji i współpracy, ponoszenia porażek i odnoszenia zwycięstw,
- uczą się zasad gry fair play i etykiety nie tylko na korcie,
- poznają inne dzieci, dla których pozytywne wartości i sport mają priorytetowe znaczenie,
- nawiązują przyjaźnie podczas wspólnych zajęć, treningów, turniejów, imprez i wyjazdów klubowych.
TRENINGI TENISOWE – różne rodzaje:
Treningi tenisowe dzielimy na:
– treningi indywidualne,
– treningi grupowe z mini tenisa (4-6 lat),
– treningi grupowe szkółki (6-16 lat),
– treningi grupowe dla dorosłych (max 4 osoby na korcie).
TENIS DLA NIEWTAJEMNICZONYCH, ASPEKTY TECHNICZNE?
W Polsce nad wyszkoleniem dzieci i młodzieży czuwa organizacja Polski Związek Tenisowy. W 2009 roku powołano specjalny program Tenis 10, który ma na celu ujednolicenie zasad szkolenia i prowadzenia rozgrywek dla najmłodszych. Dzieki tym działaniom PZT dzieci w Polsce zyskały możliwość atrakcyjnego nabywania umiejętności tenisowych. Każdy licencjonowany klub czy też ośrodek tenisowy prowadzi wystandaryzowany program, otrzymuje wsparcie merytoryczne i może otrzymywać pomoce do nauki tenisa dla najmłodszych. Co więcej program Tenis 10 ma ambicje dotrzeć do szkół, na zajęcia WF, co może bardzo uatrakcyjnić te zajęcia oraz poszerzyć wiedzę na temat tej ciekawej dyscypliny sportu.
W tenisie ziemnym potrzebne są: rakieta, piłki, siatka oraz płaszczyzna z zaznaczonymi liniami do gry. Dlatego tez nawet jeśli nie ma dostępu do kortu o nawierzchni ceglanej czy syntetycznej, możemy zaaranżować trening. Dokładne wymiary kortu dla dorosłych: 18 m x 36 m
Rekomendowane wymiary kortów dla dzieci w wieku 5-6 lat: 8-9 m x 5-6 m
Rekomendowane wymiary kortów dla dzieci w wieku 7-8 lat: 11-12 m x 5-6 m
Rekomendowane wymiary kortów dla dzieci w wieku do 9 lat: 18 m x 8,23 m
Rekomendowane wymiary kortów dla dzieci w wieku do 10 lat: kort pełnowymiarowy
Rekomendowane wymiary kortów dla dzieci w wieku do 10 lat: kort pełnowymiarowy
RAKIETA – CZYLI CZYM W TENISOWY KOSMOS RADOŚCI?
Już maluchy w pierwszej klasie wiedzą, że rakietą można dolecieć w kosmos, ale również świetnie się bawić na zajęciach szkółki tenisowej. Jest wiele firm, które produkują rakiety o wymiarach i właściwościach dedykowanych dzieciom. Generalną wskazówką w wyborze rakiety jest zasada, że głowa rakiety swobodnie trzymanej w dłoni powinna być oddalona od ziemi o około 5 cm. Warto spytać trenera lub sprzedawce w wyspecjalizowanym sklepie sportowym, by pomógł w doborze. Koniecznie należy uwzględnić preferencje kolorystyczne samego zawodnika – na zajęcia trzeba przecież nieść rakietę z dumą! Małe księżniczki zachwycą się różowymi odcieniami, wielbiciele samochodów pewnie docenią czerwone rakiety. Znam tez dziewczynki, które chciały mieć rakietę podobną do rakiety mamusi, czyli „dorosłą”. Jednakowoż na samym początku przygody z tenisem nie przejmujemy się kwestią wyboru rakiety, bowiem na pierwsze zajęcia szkółki zwykle dzieci nie musza przynosić jeszcze własnego sprzętu, trenerzy mają świadomość, że:
– nie wiadomo, czy dziecko zainteresuje się grą, a największym wrogiem sportu jest przymuszanie do niego,
– rodzice potrzebują czasu na dokonanie zakupu,
– trener i klub powinni mieć kilka zapasowych rakiet do wypożyczenia.
Na zajęcia tenisowe dzieci nie przynoszą własnych piłek, trenerzy mają odpowiednie kosze trenerskie, z których podają piłki dzieciom. Warto dodać, że na każdym etapie szkolenia dzieci, w zależności od wieku, trenerzy powinni używać innych piłek, od gąbczastych (bardzo miękkich, łatwych do odbicia) po odpowiednio wolniejsze od piłki standardowej, od 75% wolniejszych w przypadku dzieci do lat 8, do 25% wolniejszych dla dzieci do lat 10.
Autorka: Ewa Stepniak, Klub Tenisowy SPORTEUM w Warszawie, korzystałam z doświadczenia własnego oraz materiałów szkoleniowych PZT „Tenis 10”