Od długiego czasu wiemy jak ważna jest dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie. Proces ten jest ważny dla prawidłowego wzrastania oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu chorób, które rozwijają się niekiedy przez wiele lat. Niewłaściwy lub nie zdrowy sposób odżywiania potrafi prowadzić do bardziej codziennych problemów, takich jak: ograniczenie możliwości przyswajania wiedzy, przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie koncentracji czy uwagi.
Zdrowe żywienie to dla większości dieta o niskiej zawartości tłuszczu, bez słodyczy, Fast foodów i białego pieczywa. Postępy w dziedzinie dietetyki i nauk o żywieniu pojawiają się bardzo szybko, co oznacza że warto być na bieżąco z badaniami naukowymi.
Ważne aby zdrowe odżywianie było indywidualne i dla każdego z nas oznaczało coś innego. Lubimy inne rzeczy, potrawy, przyprawy, mamy różne choroby, zmartwienia i powody to właśnie nas różni. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na restrykcyjne diety lub nieprzejmowanie się jedzeniem.
Czasem okazuje się że produkty uważane powszechnie za zdrowe i dobre dla niektórych mogą być szkodliwe. Dlatego bardzo ważne jest aby obserwować siebie i swoje ciało, słuchanie jego reakcji na przyjmowane pokarmy i próba doboru dla siebie diety najlepszej z możliwych, a nie tylko dobrej.
Poniżej przedstawiamy zasady zdrowego żywienia. Dla niektórych mogą być to wielkie zmiany a dla innych kolejny dobry krok w stronę własnego ciała i przede wszystkim zdrowia.
- Spożywaj posiłki regularnie – Regularność posiłków sprzyja dowozowi odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia, wpływa pozytywnie na samopoczucie, koncentrację oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała.
- Unikaj przetworzonej żywności – Z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy dietetyk niezależnie od wyznawanego podejścia. Im wyższy stopień przetworzenia żywności, im dalej od natury, tym gorzej dla zdrowia.
- Postaw na warzywa – Warzywa powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Są źródłem witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika.
- Jedz owoce 2 razy dziennie – Owoce najlepiej jeść na jeden posiłek w ciągu dnia. W drugim mogą stanowić dodatek.
- Wybieraj dobre węglowodany – nie są „złem wcielonym”, ale nie są też produktem, bez którego dieta traci na wartości. Ważny jest dobór odpowiednich źródeł węglowodanów. Pierwszym celem jest spożywanie produktów pełnoziarnistych, z mąki razowej zamiast z wysokooczyszczonej.
- Unikaj nadmiernych ilości tłuszczu i cholesterolu – Od tej zasady są jednak pewne odstępstwa. O ile ilość tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i cholesterolu rzeczywiście warto mieć pod kontrolą, o tyle już spożywanie tłuszczów roślinnych i ryb jest korzystne dla naszego zdrowia.
- Dbaj o różnorodność posiłków – Im bardziej różnorodna będzie dieta, tym więcej substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych zostanie dostarczonych do organizmu.
- Pij wodę – Woda jest niezwykle ważnym składnikiem naszego organizmu; 65–70% masy ciała dorosłego człowieka stanowi właśnie woda. Jej funkcja jest nieoceniona.
- Unikaj nadmiaru soli – Sód zawarty w soli rzeczywiście jest składnikiem niezbędnym dla organizmu człowieka, lecz spożywany w nadmiarze może się przyczyniać do wystąpienia wielu zaburzeń, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego.
Pamiętaj o najważniejszym zdrowe żywienie i dieta mają być przyjemnością a nie męką. Postaraj się znaleźć balans. I odżywiaj się tak aby czuć się ze sobą dobrze.