ENG                          

Bieganie – od czego zacząć, najważniejsze porady dla początkujących

0

Bieganie – od kilku lat bardzo modne jako sport i forma spędzania wolnego czasu. A ty próbowałeś już biegać? Może masz nieprzyjemne wspomnienia z bieganiem? Lub za każdym razem przekładasz to na kolejny dzień? Wymówek jest wiele – pogoda, złe buty, zły nastrój, brak czasu… i tak w nieskończoność. A gdyby tak spróbować ponownie, ale tym razem trzymając się kilku prostych zasad? Trzy! Dwa! Jeden! Start!

Bieganie z głową – pierwsze kroki

Bieganie w szczególności regularne niesie za sobą szereg korzyści. Jeśli w ciągu dalszym masz jakieś wątpliwości to zacznijmy od poznania zalet tego sportu.
Bieganie przynosi efekty zdecydowanie szybciej niż inne sporty, dodatkowo nie wymaga drogiego sprzętu i można uprawiać je w każdym miejscu na ziemi. Podczas biegu możemy również wsłuchać się we własne myśli, i rozwiązać nurtujące nas problemy. Bieganie uwalnia hormony szczęścia, obniża tętno i ciśnienie tętnicze, zwiększa wydajność organizmu, modeluje sylwetkę, poprawia samopoczucie. Udowodniono również że bieganie to najlepszy dostępny antydepresant! Tych zalet możemy wymienić jeszcze wiele, ale najważniejszą jest to że bieganie daje poczucie że możesz wszystko!

Krok 1 biegaj i uwierz w siebie

Bieganie dla początkujących to spore wyzwanie, jednak warto uwierzyć w siebie i wyznaczyć sobie realny do zdobycia cel! Zacznij od truchtu, delikatnie z nogi na nogę, powoli do przodu, staraj się trzymać tempo, jeśli potrzebujesz przejdź do marszu, uspokój oddech i ponownie zacznij truchtać. Twoim pierwszym celem może być np. przebiegnięcie truchtem 40 minut bez zatrzymania. Pamiętaj jeżeli cel będzie zbyt trudny spowoduje to szybkie zniechęcenie i utratę motywacji. Jeśli chcesz zwiększyć swoją motywację możesz np. zapisać się na zawody (oczywiście na krótkie możliwe dla ciebie dystanse) lub znaleźć partnera do biegania – będziecie wzajemnie się motywować. Początek często bywa trudny jednak każdy pokonany przez ciebie kilometr może stać się satysfakcjonującą przygodą.

Krok 2 gdzie biegać

Najlepiej biegać na dworze wśród przyrody, takie okoliczności są najprzyjemniejsze. Oczywiście jeśli wolisz lub nie masz innej opcji można również biegać po bieżni, jest łatwiejsza opcja, bieżnia nadaje tempo, pokazuje czas, dystans, spalone kalorie. Jednak bieganie na świeżym powietrzu jest niezastąpione i daje lepsze efekty.

Podczas biegania staraj się unikać twardych powierzchni, takich jak asfalt i chodniki. W większości przypadków takie bieganie kończy się bólami kolan i stawów. Tak więc szanuj swoje ciało i unikaj tych nawierzchni. Staraj się trenować w lasach, parkach, tam gdzie ścieżki może nie są do końca równe, jednak zdecydowanie miększe i przyjemniejsze dla naszego ciała.

OLDG490

Krok 3 Zacznij swoją biegową przygodę

Wskakuj w wygodne ubranie, dobrze dobrane buty, jeśli lubisz załóż słuchawki i włącz energiczną muzykę. Pamiętaj nie szalej to pierwszy trening, dlatego porządnie się rozgrzej: wymachy, krążenia, kilka skipów. Podczas pierwszych treningów zaleca się tzw. marszobiegi, przykładowo 2 min. biegniesz 3 min. spacerujesz z każdym kolejnym treningiem wydłużaj czas biegu, aż w końcu dojdziesz do biegu ciągłego. Po skończonym biegu nie siadaj od razu, chwilę pospaceruj, porozciągaj się – twój organizm już odpoczywa.
Staraj się wykonywać trening 3 razy w tygodniu. Po około 3 tygodniach bieganie wchodzi w krew i staje się tak oczywistą czynnością, jak mycie zębów. Jeśli wytrzymasz do 9. biegu, to najprawdopodobniej nie będziesz miał zadyszki i zaczniesz odczuwać przyjemność z tej czynności. Ustal więc swój plan biegania i konsekwentnie go realizuj.

Krok 4 Prawidłowa technika

Głowa: głowa do góry i patrz przed siebie. Unieś i cofnij brodę.
Barki: rozluźnij.
Ręce: Ramiona nadają rytm nogom, więc nie mogą bezczynnie zwisać. Staraj się trzymać ramiona blisko tułowia, zegnij łokcie do 90 stopni, nie krzyżuj przedramion. Nie zaciskaj dłoni.
Tułów: Wyprostuj się! Zmęczenie sprawia, że się pochylamy – staraj się wzmacniać tułów, by temu zapobiec.
Nogi i stopy: skróć długość kroku, tak by stopa nie lądowała daleko przed resztą ciała.

Leave A Reply

Call Now Button