ENG                          

Dlaczego sport w życiu dziecka jest tak ważny

0

Sport jest to jeden z kluczowych elementów w życiu społecznym, świetnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, dlatego już od młodego wieku warto aby nasze dzieci miały z nim jak najwięcej wspólnego. Rodzice mają ogromny wpływ na postawę sportową dziecka, dlatego od początku powinni starać się, aby sport był obecny w życiu ich dzieci. Wiek dziecięcy jest najważniejszym okresem rozwoju człowieka. W tym czasie rozwijają się wszystkie układy organizmu, takie jak układ kostny, który wpływa na prawidłową postawę ciała. Dziecko uczy się prawidłowych nawyków ruchowych, takich jak poprawne chodzenie, utrzymywanie odpowiedniej pozycji pleców czy równowagi ciała. Prawidłowy rozwój naszych pociech jest podstawą do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie. Dzieci które regularnie uprawiają sport są bardziej pewne siebie ale i zdrowsze.
Zachęcając dzieci do sportu wdrażamy im wiele wartości takich jak: zdrowa rywalizacja, działania zespołowe, tolerancję czy siłę charakteru. Postawa do sportu i obcowania z nim przez całe życie rodzi się już w dzieciństwie, dlatego bardzo ważną rolę odgrywają tutaj rodzice. To właśnie rodzic daje dziecku możliwość poznania i spróbowania różnych dziedzin sportu, aktywności, czy pomysłów na spędzanie wolnego czasu w ruchu.
Każde dziecko posiada w sobie naturalną potrzebę ruchu, dlatego powinno być świadome potrzeby ćwiczeń i znajdować w nich satysfakcję i przyjemność. Jeśli w młodym wieku nie będzie dostawał zachęty i warunków, ta potrzeba w dorosłym życiu w nim wygaśnie. Należy więc tworzyć niezbędne warunki do rozwoju zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży, traktować je poważnie i utwierdzać w przekonaniu, że dobra zabawa, ruch, sport są w życiu człowieka tak samo ważne jak zdobywanie wiedzy.

Kids fashion Concept

KORZYŚCI JAKIE DAJE SPORT DZIECIOM I RODZICOM

Dodaje pewności siebie.
W sporcie można wzbudzić podziw, można realizować swoje zainteresowania i potrzeby. Znaleźć dla siebie satysfakcjonujące zajęcie, dążyć w nim do perfekcji. Każde zwycięstwo, dobry wynik, udana rozgrywka to powód do dobrego samopoczucia i lepszej samooceny.

Wzmacnia ciało.
Dzieci, które dużo się ruszają, w przyszłości będą zdrowymi dorosłymi. Sport pozwala nie tylko cieszyć się ładnym, zgrabnym ciałem, ale przede wszystkim pomaga zbudować rusztowanie z mięśni, które ochroni stawy i kręgosłup przed przeciążeniami, bólem, urazami. Sport pozwala na trening zmysłu równowagi i koordynacji. Poprawia wydolność, dotlenia tkanki, wzmacnia kości, reguluje przemianę materii. Pozwala lepiej wykorzystać energię.

Uczy zdrowej rywalizacji.
Gdy trenuje się w grupie, pojawia się element rywalizacji. Czasami wszystkich nas poniosą emocje, u dzieci zdarza się tak gdy np. Marta z równoległej klasy najszybciej dobiega do huśtawki. Może się nawet pojawić pokusa podstawienia jej nogi, ale wtedy wkracza zasada fair play, która mówi że prawdziwi sportowcy nie robią takich rzeczy.

Wzmacnia więzi.
Im więcej sportu w życiu rodzinnym, tym więcej dobrych wspomnień i doświadczeń! W sporcie fantastyczne jest to że łączy, pozwala na znalezienie wspólnych zainteresowań, daje możliwość spędzenia wolnego czasu aktywnie, a także pozwala na oderwanie się od obowiązków. Można wspólnie poszaleć, pośmiać się, powygłupiać.

Sport sprawia przyjemność.
Radość ruchu, satysfakcja, gdy uda się strzelić gola, wejść na ściankę wspinaczkową, prześcignąć kolegów na hulajnodze. Jak przyjemnie jest móc samemu popedałować na wycieczkę, zjechać na nartach z wielkiej góry, przepłynąć cały basen! Można chlapać, szaleć, hałasować i jeszcze cię za to chwalą. Sport to po prostu świetna zabawa.

Sport hartuje.
W ciągu pierwszych lat życia nasz organizm tworzy układ odpornościowy. Jednym z najlepszych sposobów na polepszenie jego pracy jest ruch na świeżym powietrzu. Pomaga w kształtowaniu odpowiednich reakcji organizmu na zmiany temperatury, nawilża błony śluzowe dróg oddechowych, będące zaporą dla wirusów i bakterii. Nawet w chłodne dni warto raźno spacerować.

Wycisza.
Dzieci mają w sobie mnóstwo energii i muszą ją gdzieś spożytkować. Jeśli będzie miało dobrze zorganizowany, to nadmiar tej energii będzie mogło spożytkować w sposób zdrowy, przewidywalny, bezpieczny, korzystny dla otoczenia. Wybiegane, wyskakane, wypływane będzie się dobrze czuło. Gdy potrzeba ruchu zostaje zaspokojona, można skupić się na innych sprawach.

Uczy pokory.
Uprawiając sport dzieci przekonują się, że wysiłek się opłaca. Jednego dnia nie umieją jeszcze wcelować rakietą w piłkę, ale następnego idzie mu już lepiej. Próbuje do skutku. Ale też na własnej skórze przekonuje się, że nie ma efektu bez wysiłku. Wkłada na nogi rolki, chce popędzić przed siebie i ląduje na pupie. Żadna pogadanka nie uzmysłowi mu wyraźniej, że trzeba się napracować, żeby coś umieć.

Physical Culture Lesson Retro cartoon Illustration

Leave A Reply

Call Now Button