Do uprawiania niektórych sportów nie potrzeba wiele. Rakieta, piłka, siatka, para wygodnego obuwia i masa pozytywnej energii – to wszystko, co wystarczy do rozegrania amatorskiej, lecz pełnej prawdziwych emocji rozgrywki.
Jak dobrać rakietę do tenisa?
Zarówno dla amatora rozpoczynającego dopiero swą przygodę z tenisem, jak i dla profesjonalnego gracza, podstawą jest wybór odpowiedniej rakiety. Mniej wprawiony sportowiec, który nie jest jeszcze pewien, czy tenis zagości na stałe w jego życiu, powinien zdecydować się na niedrogi model.
Obecnie ceny rakiet dostępnych w sklepach sportowych wahają się od 100 do 1000 zł. Na początek najlepiej zakupić rakietę za ok 200 zł. Jeśli dysponujemy większym budżetem warto zainwestować w droższy sprzęt cenionych marek, uzyskamy wówczas pewność, że rakieta wytrzyma wiele sezonów i będzie w pełni satysfakcjonowała właściciela. Warto czasem kupić używaną rakietę, gdyż bardzo dobry sprzęt możemy znaleźć w znacznie lepszej cenie niż sprzęt nowy, ale niższej półki.
Najważniejszym parametrem w przypadku rakiet jest waga. Niegdyś sprzęt ten wykonywany był z drewna oraz metalu. Materiały te charakteryzowały się długą żywotnością, ale wpływały na dużą wagę rakiet. Dziś stosowane są przede wszystkim materiały takie jak aluminium, grafit (włókno węglowe), kompozyt grafitowy, kevlar czy tytan, które mają równie długi okres sprawności, ale znacznie mniejszą wagę.
Ciężar rakiety musi zostać podany w opisie aukcji i nie powinien on przekraczać 280 gram (dla dorosłego gracza). Wykorzystany materiał wpływa nie tylko na wagę rakiety, ale także na jej właściwości. Sprzęt wykonany z aluminium jest trwały, elastyczny i dobrze odbija piłkę, lecz w porównaniu do włókien węglowych i reszty, cechuje się wyższą wagą i większym obciążeniem nadgarstka gracza.
Pamiętajmy, że nie zawsze lekka rakieta będzie najlepsza. Cięższy sprzęt daje m. in. możliwość mocniejszych zagrań. Poza tym, lżejsze modele powodują przenoszenie drgań na nadgarstek, co skutkować może kontuzjami. Budowa wewnętrzna droższych modeli eliminuje ten problem, dodając wewnątrz system uniemożliwiający przechodzenie drgań po uderzeniu.
Istotny jest także tzw. balans, a więc która strona rakiety przeważa (jest cięższa). W rakietach z balansem na główkę, środek ciężkości przesunięty został w stronę główki. Cały sprzęt równocześnie jest lżejszy. Rakiety z balansem na rączkę są cięższe, a co za tym idzie, dają większą kontrolę nad uderzeniem, nie obciążając zbytnio nadgarstka.
Duże znaczenie odgrywa dla gracza dobrze dobrana gabarytowo główka rakiety. Nazywamy tak część, która służy do odbijania piłki, (wielkość podawana jest w calach lub centymetrach kwadratowych). Początkujący gracz powinien wybrać rakietę o sporej główce (powyżej 650 cm2). Są one co prawda cięższe i nie pozwalają na uzyskanie dużej precyzji, ale pomagają w łatwiejszym trafieniu w piłkę.
Spora główka zapewnia dodatkowo większą siłę uderzenia – niewprawiony gracz będzie miał mniejsze kłopoty z przebiciem piłki przez siatkę.
Rakiety o całkiem małej główce (do 600 cm2) przeznaczone są dla profesjonalistów, którzy opanowawszy technikę gry, potrzebują przede wszystkim sprzętu o dużej precyzji i możliwościach manewru. Z czasem, po zdobyciu odpowiednich umiejętności, poprawie celności i nauczeniu się podstaw uderzania warto przejść na bardziej profesjonalny model, pozwalający na dalsze rozwijanie możliwości.
Dla dobrego, pewnego chwytu, należy wybrać odpowiedni obwód rączki. Jest to część rakiety spoczywająca w dłoni gracza. Najczęściej spotykane jest oznaczenie europejskie, nadające rączkom rozmiary od 0 (10 cm) do 5 (11,8).
Rozmiary obwodów rączki (w cm):
0 – 10
1 – 10,4
2 – 10,8
3 – 11
4 – 11,4
5 – 11,8
Kupując rakietę przez Internet, także można zmierzyć dokładnie obwód trzonka i jego dopasowanie do dłoni gracza. W tym celu należy po wyprostowaniu dłoni, zmierzyć odległość od jej środka po czubek palca serdecznego (tam gdzie spoczywać będzie rączka).
Często w opisach przedmiotu podawana jest także długość danej rakiety, liczona od początku uchwytu do końca główki rakiety. Modele przewyższające standardową długość (69-72 cm) posiadają większą moc uderzeniową i zapewniają łatwiejsze manewrowanie.
Do bardziej już specjalistycznych parametrów należy sztywność rakiety. Pokazuje ona w jakim stopniu model odkształca się w kontakcie z piłką. Większa tęgość zapewnia silniejszą moc uderzenia, lecz jednocześnie, przenosi wstrząsy na nadgarstek, co prowadzić może do kontuzji. Modele elastyczne są bezpieczniejsze dla ręki gracza, ale nie zapewniają równie silnego odbicia piłki.
Sztywność rakiety określana jest w jednostkach RA i wyróżnić możemy na jej podstawie trzy podstawowe typy sprzętu:
elastyczny – mniej niż 60 RA
średnio sztywny – 60-69 RA
sztywny – ponad 70 RA
Istotną kwestię dla profesjonalistów stanowi naciąg. W rakietach tańszych, dedykowanych amatorom, została już ona naciągnięta przez producenta. W bardziej specjalistycznych modelach to sam gracz może zdecydować o sile naciągu. Luźniejszy pozwala na silniejsze odbicie piłki, mocniejszy – na większą kontrolę działania.
Rakieta dla dziecka
Jeśli planujemy kupić rakietę dla dziecka, unikajmy pokusy zakupu „na lata”. To wykluczone, gdyż rakietę należy zmieniać wraz z rozwojem fizycznym malucha. Jeśli pociecha zaczyna swoją przygodę w wieku około 7 lat, należy kupić rakietę dla dziecka z dużą główką oraz o bardzo niskiej wadze. Po przekroczeniu 10 roku życia, można zainwestować w rakietę młodzieżową, która wystarczy na kilka lat. Pamiętajmy jednak, że w tym wieku zróżnicowanie wśród dzieci może być bardzo duże. Dlatego też przy zakupie nie należy kierować się jedynie kryterium wieku, a indywidualnymi predyspozycjami.
Dziecko w tym wieku, nawet średnio utalentowane ruchowo oraz o przeciętnej budowie fizycznej, już po krótkim treningu będzie w stanie grać na korcie o pełnych wymiarach, dlatego też gra rakietą dziecięcą nie wchodzi w rachubę. Jakiekolwiek odstępstwa w jedną lub drugą stronę, to jest trwanie przy jednej rakiecie, która jest już za mała i za lekka, jak również kupno rakiety „na wyrost”, z którą dziecko nie daje sobie rady, to podstawowe błędy podczas wyboru.
Warto wiedzieć!
Zbyt lekka rakieta nie pozwoli wykształcić techniki oraz siły uderzenia. Za ciężka natomiast może doprowadzić do kontuzji. Wybierajmy wagę odpowiednią do umiejętności i siły dziecka.
Selekcję warto rozpocząć od wyboru rączki, a konkretniej, od jej długości. Jeśli kupujemy rakietę dla malucha w wieku 5-6 lat, powinniśmy brać pod uwagę najkrótsze rakiety tenisowe o długości 50-55 centymetrów, lub jeśli dziecko jest nieco bardziej „wyrośnięte”, możemy zaryzykować rakietę o długości nawet 60 centymetrów. Długość rakiety rośnie wraz z wiekiem. Przykładowo 12-latek może grać rakietą o długości na przykład 68 centymetrów. Co więcej, w tym segmencie możemy już dobierać model pod względem wagi, ze względu na już spore różnice w tężyźnie fizycznej oraz doświadczeniu.
Pamiętajmy także, że w rakietach dziecięcych występuje aż sześć rozmiarów rączek. Najcieńsze, przeznaczone dla malców w wieku 4-5 lat mają oznaczenie 0000. Modele z oznaczeniem 1 i 2 posiadają grubsze rączki dla dzieci w wieku 10-12 lat. To również kwestia indywidualnego podejścia, gdyż jednym dzieciom bardziej odpowiadają cieńsze rączki, innym zaś nieco grubsze, ale bardziej miękkie.
A o tym jak dobrać piłki i ubiór już za tydzień!
Źródło:
https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/jak-wybrac-rakiete-do-tenisa-ziemnego-ktora-bedzie-najlepsza/4485/
https://sprzedajemy.pl/poradnik/jak-wybrac-sprzet-i-odziez-do-tenisa-062e3e-art40